Отримання посвідчення водія – обов’язкова процедура для становлення водієм кожного, хто бажає керувати транспортними засобами відповідної категорії. Процедура складання іспитів на права водія для іноземців і для місцевих жителів не має відмінностей, крім документів, що надаються.
Отримання прав водія в Україні іноземцям здійснюється за різними алгоритмами, залежно від того, чи проводиться отримання автомобільних прав вперше, або ж проводиться заміна чинного міжнародного документа з управління транспортом на українські. У кожному випадку, щоб отримати додатковий пластик, іноземний громадянин виконує послідовні процедури оформлення посвідчення.
Законодавство України зобов’язує зареєстрованих мешканців на території країни користуватися саме національними правами водія, хоча надання міжнародного документа також вітається і не суперечить загальним правилам з керування автотранспортом.
Якщо виникло бажання отримати права в Україні іноземцю, який не мав до цього посвідчення, слід поетапно, як і всі місцеві жителі, проходити процедуру навчання в автошколі теоретичного курсу, складати іспити з нього, реєструватись та навчатися з практичної частини, проходити іспити з водіння. Лише після цього той, хто навчається, має можливість отримати на руки необхідний водійський документ. Терміни навчання в автошколі в середньому триває кілька місяців, щоб знання та навички були закріплені на належному рівні і водій міг з комфортом адаптуватися до будь-яких дорожніх умов.
Якщо ж до цього іноземний громадянин має на руках міжнародне посвідчення, необхідно здійснити отримання другого документа в Сервісному Центрі МВС незалежно від місця реєстрації. Для цього у територіальній установі надається необхідний пакет документів, оплачуються квитанції за адміністративні послуги та проводиться здача теорії та практики.
Зв'язуєтесь з менеджером автошколи
Початок теоретичних занять
Готуємося до практичних занять
Підбір інструктора з водіння
Підготовка до фінального іспиту
Іспит у «Сервісному центрі»
Для реєстрації на навчання в автошколі іноземцю або громадянинові України необхідно підготувати повний пакет документів, без якого саме навчання не може бути здійснено. До них відносяться:
Терміни навчання у спеціалізованій автомобільній школі перед отриманням прав іноземцям на необхідну категорію займають до 3,5 – 4 місяців без урахування кількості спроб складання іспитів.
Перепідготовка автолюбителів здійснюється у тому випадку, якщо водій має посвідчення на вищу категорію (В, С, D) та планує відкривати низьку категорію. Наприклад, за наявності категорії В, який бажає відкрити А або А1, може пройти перепідготовку в автошколі.
Для такого роду перенавчання виділяється програма практичного курсу тривалістю 20 годин та проходження п’яти важливих розділів за відповідною категорією, а саме:
Для того, щоб здійснити перепідготовку, необхідно також звернутися до автошколи та надати необхідний пакет документів, пройти курс та скласти іспити з водіння.
Обмінювати іноземні права на українські слід з огляду на тривалість перебування громадянина іншої країни в Україні.
Таким чином, при тимчасовому перебуванні в країні з метою відпочинку, туризму або з інших причин строком до трьох місяців необхідність змінити документ міжнародного зразка на національні не актуальна.
Важливу роль відіграє перебування іноземця на території України для постійного проживання та наявності посвідки на проживання. У цьому випадку обмін посвідчення для повноправного керування автотранспортом є обов’язковою умовою.
Заміна водійського документа проводиться без повторного навчання в автошколі лише особам інших країн, що підписували Венську дорожню конвенцію. Єдиною умовою для оновлення пластику стане обов’язкове складання теоретичного іспиту, де перевіряються знання Правил Дорожнього Руху в Україні та проходження практичного іспиту для перевірки навичок водія. Перед проведенням обміну посвідчення в СЦ МВС надається переклад прав українською мовою і ця процедура засвідчується в консульстві країни, в якій спочатку були отримані автомобільні права.